Inna perspektywa 2


12922259_1758764317693741_2015669079_oAsertywność i komunikacja

Część 1

Jeśli Twoje relacje w pracy pozostawiają wiele do życzenia, a rodzina i znajomi wciąż grają Ci na nerwach, to zachęcam Cię do zatrzymania się tutaj – ten tekst może być dla Ciebie. Czasem szersza perspektywa może wiele wyjaśnić.

Inna perspektywa

Być może zastanawiałaś się, czym jest asertywność, o której tyle wszędzie słychać. A może ciekawi Cię, co w niej widzą inni. W tej części cyklu zaproponuję Ci spojrzenie w siebie i trochę bliższe przyjrzenie się Twoim relacjom i emocjom, które one wzbudzają. Często jest tak, że widzimy np. zdenerwowanie, złość, czy bezradność, koncentrując się tylko na efekcie.

Przed zmianą dostrzegamy mały wycinek rzeczywistości

Asertywność to między innymi pilnowanie swoich granic z poszanowaniem granic innych ludzi. Oznacza to więc, że masz prawo do wyrażania swoich uczuć i dbania o swoje potrzeby. Pamiętaj, że kiedy ktoś chce zmusić, albo namówić Cię do czegoś na co zdecydowanie nie masz ochoty – masz prawo do odmowy. Bez względu na to, czy wtedy masz coś pilnego do zdobienia, czy też potrzebujesz czasu na odpoczynek lub to, o co jesteś proszona nie jest zgodne z Twoimi wartościami: masz prawo odmówić.

Po podjęciu decyzji o rozpoczęciu o pracy nad sobą, perspektywa staje się szersza, dostrzegamy coraz więcej szczegółów

Co z tą złością?

Wewnętrzne niezadowolenie z ignorowania przez dłuższy czas prawa do odmowy może się kumulować. Przez to może pojawiać się wewnętrzna, często bliżej nieokreślona i trudna do nazwania złość. Zdarza się, że niektóre osoby kierują ją wobec innych, zamiast uświadomić sobie, że jest efektem własnych decyzji. Rzadko się przecież zdarza, że jesteśmy zmuszani do postępowania wbrew sobie. Każdy z nas podejmuje za każdym razem indywidualną i niezależną decyzję, czy zadba o siebie, czy też postąpi wbrew sobie.

Inna perspektywa a ciało?

Tak więc zwracajcie uwagę na uczucie złości i irytację. One są sygnałem, że coś w tej relacji może się dziać nie tak. Obserwujcie reakcje swojego ciała, bo emocje najczęściej można odczuć w tych samych miejscach (ostatnio spotkałam się z przypadkiem odczuwania stresu w klatce piersiowej i… pięcie, a złość często zwija dłonie w pięści i zaciska usta lub szczęki). Może być tak, że to właśnie Twoje ciało pierwsze da Ci znać o kłopotach z ustalaniem granic.

Małgorzata Szychowska
tel. 737 831 760

 

Całość jest również dostępna w Akademii Kreatorek.

mniejszy2