Czy Twoje przekonania budują pewność siebie? – Jadwiga Korzeniewska


Jadwiga-222x2222Gdy z jednej strony robisz wszystko, żeby realizować swoje plany ale z drugiej wciąż masz wrażenie, że mogłoby być lepiej, że nie jest wystarczająco dobrze, że inni mogą lepiej, to zachęcam Cię do przeczytania tekstu Jadwigi Korzeniewskiej z Laboratorium Zmieniacza. Daje do myślenia.

Stoisz przed nowym wyzwaniem a między Twoimi uszami rozbrzmiewa głos, który mówi, że nie dasz rady, że to nie dla Ciebie, że nie jesteś wystarczająco dobry, mądry i przygotowany, że to nie ten moment, że skończy się jak zwykle… Czy ten głos to intuicja?… Jak mawia klasyk: „Nic bardziej mylnego!” ?

the-locale-726512_1280

Przekonania, które masz na temat rzeczywistości, świata, innych ludzi a także siebie, nie wzięły się znikąd. Co nie znaczy, że mają wiele wspólnego z rzeczywistością ? Nader często nasze przekonania pochodzą z procesu socjalizacji, w którym jako mali ludzie jesteśmy uczeni jak żyć i funkcjonować w rodzinie, grupie, społeczeństwie. To wtedy, m.in. poprzez obserwację, doświadczanie, warunkowanie (system kar i nagród), poznajemy reguły, normy i zasady, które warto przestrzegać. Z czasem uwewnętrzniamy je, czyli krótko mówiąc – bierzemy je do siebie. I tak wyposażeni wkraczamy w dorosłe życie…

Dla zbudowania autentycznej, wewnętrznej pewności siebie, niezbędne jest przyjrzenie się swoim przekonaniom. Znaczna część z nich może bowiem budować monolog wygłaszany przez wewnętrznego potwora, czyli udzielać Ci „dobrych rad” głosem często mylonym z intuicją. Aby sprawdzić, czy dane przekonanie Tobie służy, a zatem czy jest zdrowe, zadaj sobie kilka bardzo ważnych pytań:

  1. Czy istnieją realne przesłanki, które potwierdzają to przekonanie?

Nie chodzi tu o filtr, który nakładasz na daną sytuację, tworząc jej interpretację. Chodzi o obiektywne przesłanki, które mogą oznaczać, że dane przekonanie odzwierciedla stan faktyczny.

  1. Czy to przekonanie dodaje mi pewności siebie?

Jeśli Twoje przekonanie brzmi „jestem do niczego”, „straszna ze mnie niezdara”, „tylko ja mogłem to tak schrzanić”, to odpowiedź jest jednoznaczna…

  1. Czy to przekonanie pozwala mi przybliżyć się do mojego celu? Czy dzięki niemu realizuję ważne dla mnie wartości?

Sprawdź, czy Twoje przekonanie powoduje, że boisz się podejmować nowych wyzwań, stajesz w opozycji do swoich wartości. A może jest wręcz przeciwnie: daje Ci kopa do działania i pozwala rozwinąć skrzydła?

Resztę tekstu możesz przeczytać w Akademii Kreatorek.

mniejszy2