Jak otworzyć firmę bez pieniędzy (bez gotówki, pożyczek i inwestorów) Olga Siekierska


 

fotka-profilowa-Olga-kółko-222W swoim najnowszym wpisie Olga Siekierska podpowiada jak bez gotówki, pożyczek i inwestorów otworzyć swoją firmę. Polecam serdecznie.

Przedsiębiorców można w naszych czasach spotkać wszędzie, mnożą się jak ślimaki po deszczu (przepraszam za porównanie, ale grzybów po deszczu to ja nie widuję, a ślimaki i owszem niestety). W zasadzie to prawie każdy kogo poznam chce prowadzić firmę, bo nie wyobraża sobie już pracy na etacie. Ha! Sama też tak mam! Ale jest jedno „ale”, które słyszę od 9 na 10 osób myślących o własnej firmie: PIENIĄDZE.

Gdybym miał milion to rozkręciłbym świetną firmę.

Mam normalnie najlepszy pomysł na świecie, ale brakuje mi gotówki.

Gdzie tu rozdają dofinansowania? Przecież nie będę zaczynał za swoje…

Szukam inwestora, pensję wezmę niewielką.

I nie wiem czy w ogóle warto w takich momentach wdawać się w dyskusję, bo jestem zwykle z góry skazana na klęskę. Bo jak rozmawiać z kimś, kto przecież wie lepiej, że na otworzenie restauracji potrzeba 300 tysięcy i kropka. No bo przecież tyle potrzeba, tak? No właśnie, że nie!

Dlatego nie dyskutuję z nikim, tylko zapraszam do anonimowego zapoznania się z moimi skromnymi radami, które uskładałam w krótką listę, w sam raz, żeby wybrać coś dla siebie w sytuacji, kiedy etat Cię już bardzo parzy, ale nie widzisz innej szansy na rozkręcanie biznesu niż chociaż 5 luźnych tysięcy złotych na koncie, czekających na wydanie na różne konieczne i nie do zastąpienia rzeczy. No bo przecież nie da się inaczej…

entrepreneur-593356_1920

1. Twój pomysł jest świetny, ale duży? Zmniejsz go! Opracuj mini wersję swojego pomysłu.

Chcesz prowadzić restaurację? Zacznij od organizowania płatnych, eleganckich, niedzielnych obiadów w swoim mieszkaniu (supper club). Albo gotuj jako prywatny kucharz w domach na prywatnych przyjęciach.

Naprawdę większość biznesów może zaistnieć w opcji mini. Nie będzie ona taka sama jak Twój pierwotny pomysł, ale za to da Ci szansę sprawdzenia jak dajesz sobie radę, jak Ci się to podoba oraz co myślą o Twoim pomyśle klienci. Jeśli mini wersja Twojego pomysłu odniesie sukces, w naturalny sposób biznes sam zacznie się rozwijać, a ponieważ znasz kierunek jego rozwoju (Twój duży pomysł) to w rezultacie dojdziesz prosto do celu.

entrepreneur-593360_1920

2. Korzystaj z bezpłatnych rozwiązań i pomocy dla biznesu

Darmowe porady prawne, inkubatory przedsiębiorczości oraz bezpłatne kursy i szkolenia stacjonarne organizowane są w każdym większym mieście. Porady prawne oferują zarówno prywatne kancelarie jak i urzędy gminne. W inkubatorach szukaj doradztwa biznesowego oraz szkoleń. Czasami także przestrzeni biurowej. To wszystko tylko czeka na Ciebie – wystarczy poprosić wujka Google o radę…

3. Znajdź darmowy sprzęt i narzędzia

Tak, są biznesy, które potrzebują specjalistycznego oprogramowania, odpowiednich urządzeń czy maszyn. Jeśli Twój pomysł na biznes właśnie takich rozwiązań potrzebuje – wróć do punktu 1. tej listy… A pozostałe urządzenia biurowe niezbędne do pracy skompletuj sama posiłkując się… swoim starym sprzętem: komputerem, drukarką, zestawem biurowych przyborów, segregatorów i notesem; albo sprzętem pożyczonym od rodziny / przyjaciół. Możesz też spytać znajomych czy nie mają niepotrzebnych rzeczy, które mogłabyś przygarnąć – wiele firm pozbywa się używanych biurek i krzeseł, artykułów biurowych, a nawet komputerów.

Ciąg dalszy tekstu możesz przeczytać w Akademii Kreatorek.

mniejszy2