Od czego zacząć realizację projektu, który Cię przeraża?- Olga Siekierska


fotka-profilowa-Olga-kółko-222Jeśli masz przed sobą realizację dużego projektu (np. swojego marzenia) i odczuwasz lęk, to Olga Siekierska z More Simple proponuje pewne dość skuteczne rozwiązanie.

Każdy z nas ma marzenia. Ja na przykład mam aż 100 marzeń, które chcę spełnić. A każde z tych marzeń, mogłabym podzielić na małe zadania. Co oznacza, że mam 100 projektów do realizacji… Wszystko jedno czy są to biznesowe czy prywatne plany, do każdego z nich zwykle przyczepiony jest jakiś lęk. Czasem mały, a czasem przytłaczająco ogromny.

To co nas przeraża może skutecznie powstrzymać nasze działania.

I może się tak stać nawet jeśli projekt, który planujesz jest dla Ciebie spełnieniem marzenia i nie możesz się doczekać kiedy zabierzesz się do pracy.

Ja na przykład aktualnie utknęłam. Od jakiegoś czasu planuję przygotować mój pierwszy kurs online i w zeszłym tygodniu postanowiłam: już czas się za to zabrać. W głowie mam od dawna obraz tego, co zamierzam zrobić, może nie szczegółowy plan, ale ogólny zarys. Moja motywacja jest na wysokim poziomie, naprawdę tego chcę. Nic tylko wygospodarować czas i zabrać się do pracy. Ale co stało się kilka dni po tym, jak postanowiłam w końcu to zrobić? Dopadł mnie strach! Czekał na stosowną chwilę i zaatakował bez litości. Zatrzymał mnie. Znalazłam się w punkcie, w którym połowa mnie przebiera nogami, nie mogąc się doczekać kiedy już zacznę pracę nad kursem, a druga połowa… zamyka oczy i myśli o wszystkim tylko nie o tym. Dlatego ten artykuł piszę dla nas obojga: dla mnie i dla Ciebie. I mam nadzieję, że razem zostawimy przerażenie daleko w tyle. Co Ty na to?

Pierwszy krok

Zakładam, że wiesz czego chcesz. Czego dotyczy Twój projekt, jaki jest jego cel. Jeśli jednak nie uświadomiłaś sobie jeszcze w szczegółach jaki ma być jego końcowy efekt to zrób to teraz.

Określ cel swojego projektu

To pierwszy krok. Żeby zacząć, trzeba wiedzieć jak ma wyglądać koniec.

O określaniu celów zgodnie z zasadą S.M.A.R.T. fajnie i konkretnie pisze Kasia Pszonicka na blogu The Owner & Co.

4e1103afc142488a117441e20478aa0b

Drugi krok

Uświadom sobie wszystko to, czego boisz się w związku z realizacją nowego projektu. Możesz zrobić takie ćwiczenie: pisz przez 15 minut, o tym dlaczego ten projekt Cię przeraża. Nawet jeśli masz po 5 minutach wrażenie, że napisałaś już wszystko – nie odkładaj długopisu. Daj sobie szansę, może jeszcze coś przyjdzie Ci do głowy.

Zidentyfikuj swoje lęki

Postaraj się wypisać nawet najdziwniejsze rzeczy, o których pomyślisz. Papier wszystko przyjmie, a Ty robisz to przecież dla siebie. No i nie musisz nikomu pokazywać…

Po rozwiązania zapraszam na Akademię Kreatorek.

mniejszy2