Porozmawiaj z wewnętrznym krytykiem – Jadwiga Korzeniewska


Jadwiga-222x2222Jadwiga Korzeniewska w tekście „Porozmawiaj z wewnętrznym krytykiem” namawia dzisiaj do spotkania się w wewnętrznym krytykiem. Moim zdaniem warto się z nim spotkać. Często owocuje to niezwykłymi efektami : )

Z artykułu „Czy Twoje przekonania budują pewność siebie?” dowiedziałeś się, jak nadać formę wewnętrznemu potworowi, a dzięki temu złapać od niego dystans. Teraz czas na to, byś nauczył się z jegomościem poważnie rozmawiać…

POBIERZ TEN ARTYKUŁ ZA DARMO W FORMACIE PDF

Jak wspominałam, potwór pragnie Twojego dobra. Jednak jak powiedział Stanisław Jerzy Lec:

„Wszyscy chcą twojego dobra. Nie pozwól go sobie odebrać” ?

Jak zatem rozmawiać z potworem? Istnieje kilka składowych takiego skutecznego dialogu. Aby je omówić, posłużmy się przykładem. Przyjmijmy, że czeka Ciebie wystąpienie publiczne przed ważnymi dla Ciebie klientami. Twój potwór właśnie się budzi ze snu i podpowiada Ci, że nie dasz sobie rady… na pewno palniesz jakąś gafę… na 100% padnie pytanie, na które nie będziesz znać odpowiedzi i się ośmieszysz… w 1957 r. Ci się nie udało, więc teraz pewnie też się nie uda ? Co zrobić, gdy słyszysz głos potwora między uszami?

Zdj 1

  1. Doceń jego troskę

Gdy potwór rozpocznie swój monolog, w pierwszej kolejności pozwól mu się nieco wygadać doceń jego troskę. Ja często mówię do swojego potwora: „Wiem, że się boisz”. Zauważ, że mówię tu o jego strachu – a nie o swoim. Tym samym jeszcze mocniej oddzielam potwora od siebie.

  1. Zapytaj o jego potrzeby

Następnie pytam potwora: „Co możemy zrobić, byś jednak spróbować podjąć się wraz ze mną tego działania?”. Jak widzisz – tu z kolei mówię o wspólnych działaniach – tak, jakbym chciała dla potwora dobrze. Zadając to pytanie, dostrzeż potrzebę potwora, której niezaspokojenie powoduje jego obawy. Zastanów się jak możesz je zaspokoić? Za strachem potwora może się kryć na przykład potrzeba zapewnienia sobie bezpieczeństwa.

Cały tekst przeczytasz na stronie Akademii Kreatorek.

mniejszy2