Wartości a proces podejmowania decyzji


12941203_1758764467693726_2010775849_oPodejmowanie decyzji

Proces podejmowania decyzji nie jest prostą sprawą, myślę jednak, że bardzo ciekawą. Wybierając podążanie tylko za głosem intuicji, pozbawiamy się zalet rzetelnej analizy. Z drugiej strony, sama analiza może być bardzo skomplikowana i trudna do przeprowadzenia.

Wartości

To co stanowi dla nas wartość zależy od tego w co wierzymy. A to w co wierzymy może zależeć od systemu wartości rodziny, przyjaciół, współpracowników. Dzieje się tak, ponieważ przebywając w danym środowisku dokonujemy wyboru, które wartości pasują do nas lub, których nie będziemy w stanie zaakceptować. Odbywa się to często jakby mimochodem, poprzez obserwację i doświadczanie konsekwencji posiadania takich, a nie innych wartości.
Wszystko zaczyna się od wychowania, czyli zaplanowanych działań opiekunów wobec dzieci. Później do głosu dochodzi wpływ grupy rówieśników, który z czasem się zdecydowanie zwiększa. Kiedy dorastamy, mierzymy się z systemem wartości najbliższych: rodziny i przyjaciół oraz doświadczamy wpływu np. kultury uczelni, firmy lub organizacji w której pracujemy.

Refleksja

Czy nie macie wrażenia, że podejmowanie decyzji tylko na podstawie wartości reprezentowanych przez innych ludzi może być nieco ryzykowne? Moim zdaniem ryzyko jest spore, zwłaszcza jeśli do końca nie jesteśmy pewni, co nami kieruje. Zauważyłam, że bardzo dużo osób koncentruje się na wartościach zewnętrznych. Decyzje podejmowane przez nie często albo kosztują bardzo wiele wysiłku albo zwyczajnie nie przynoszą oczekiwanych efektów.

Zachęcam Was do chwili refleksji nad tymi pytaniami:

 • Jak się czuję, gdy podejmując wartości kieruję się tym, co jest ważne dla innych ludzi?
 • Jakie ryzyko może się z tym wiązać?
 • Jaka jest skuteczność tak podejmowanych decyzji?
 • Co zyskuję dzięki podejmowaniu decyzji w zgodzie z własnymi wartościami?

 

home

System potrzeb

Zaczęłam się więc zastanawiać, co decyduje o tym, że niektóre sprawy lub rzeczy stają się dla nas ważniejsze od innych. Że stają się wartością, do której chce się dążyć pomimo pojawiających się przeszkód.

 • Co decyduje o tym, że niektóre sprawy lub rzeczy stają się dla mnie ważniejsze od innych?
 • Co więc waszym zdaniem daje nam siłę i przekonanie do pokonywania trudności?

Czasami decydujemy się podjąć działanie, bo ktoś nas o to poprosił i doprowadzamy je do końca a czasami chcemy zrobić coś dla siebie i szybko rezygnujemy z tego pomysłu. Dobrym przykładem takich nieudanych decyzji są postanowienia noworoczne. Może jesteś jedną z tych osób, które rok po roku bezskutecznie podejmują te same postanowienia? Może Ciebie też dotyczy ten problem…

 • Do czego dążę pomimo przeszkód?
 • Których decyzji/postanowień nie mogę doprowadzić do końca?

Obserwując swoich klientów i problemy, z którymi do mnie przychodzą, doszłam do wniosku, że to, co stanowi dla nas wartość zależy od naszych potrzeb. Zagłębiając się w temat, zauważyłam że w podejmowaniu skutecznych decyzji najbardziej pomaga znajomość dominujących w danym momencie naszego życia potrzeb.

brain

 • Jakie potrzeby dominują teraz w moim życiu?
  • jaką mam teraz najważniejszą niezaspokojoną potrzebę?
  • z jakich powodów tak uważam?
  • co mogę zrobić aby ją zaspokoić?
  • co w związku z tym jest dla mnie teraz najważniejsze?
  • jakie działania podejmę w związku z tym?
  • jakie zagrożenia mogą się pojawić w efekcie mojej decyzji?
  • jak mogę się przed nimi zabezpieczyć?
  • od czego zacznę?

Jeśli przykładowo mam niezaspokojoną potrzebę bezpieczeństwa, mogę zastanowić się, dlaczego tak czuję. Weryfikuję wtedy, czy rzeczywiście mam podstawy aby tak myśleć czy też do głosu doszedł zwykły lęk. W końcu analizuję, jakie działania powinnam podjąć aby zaspokoić moją potrzebę bezpieczeństwa. Dzięki temu dowiaduję się, co jest dla mnie ważne a tak określone wartości pozwalają skutecznie kreować swoją przyszłość… np. w tym przypadku zbudować dom lub założyć dobrze prosperującą firmę.

Pomoc

W całej Polsce jest wielu specjalistów wspierających procesy decyzyjne. Trenerzy uczą technik podejmowania decyzji a coachowie pomagają krok po kroku odkrywać potrzeby, określać najważniejsze wartości i dążyć do zrealizowania wypracowanego w ten sposób celu. Istnieje wiele sposobów na wyszukanie odpowiedniej osoby. Jednym z nich jest korzystanie z wyszukiwarek specjalistów. Między innymi można za ich pomocą sprawdzić, kto w interesującym nas regionie ma potrzebne nam umiejętności. Przykładowo według jednej z nich Szczecin ma 71 a Poznań 154 coachów.

Zakończenie…

Czy wiecie już więc jaki jest Wasz sposób na podejmowanie skutecznych decyzji? Takich, po których przetrwacie trudności pojawiające się w drodze do sukcesu? Co zrobicie, żeby odkryć, co daje wam moc spełniania Waszych marzeń? Jakie decyzje podejmiecie?

 • Co zrobię, żeby odkryć swoją moc podejmowania skutecznych i trwałych decyzji?
 • Jakie decyzje podejmę?